התקנת ספרינקלרים

לקבלת הצעת מחיר להתקנת ספרינקלרים

קיימים מספר גורמים שמשפיעים על תחושת הביטחון שלנו כשאנחנו נכנסים לבניין חדש: היכולת לזהות יציאות חירום בקלות, תחושת המרחב בבניין וכמובן – קיומה של מערכת כיבוי אש מתפקדת. אחד ממרכיביה החיוניים ביותר של מערכת כיבוי האש הם הספרינקלרים: מערכת שבמקרה הצורך, כשהיא מזהה אש בבניין, תמטיר גשם של מים או של חומר כיבוי על האזור. איך פועלת התקנת ספרינקלרים? קבלו את המדריך של מומחי סייפטי.

 

מהם ספרינקלרים?

ספרינקלרים – או בעברית, מתזים – הם התקנים שמותקנים במרחקים זה מזה בתוך תקרת הבניין, מחוברים למערכת צינורות ומשובצים בנקודות אסטרטגיות לפי תכנון מערכת גילוי אש ועשן למצב אופטימלי. כל ספרינקלר מכיל שסתום שמונע מהמים או מחומר הכיבוי שעובר בצינורות להשתחרר החוצה. כאשר חיישן האש של הספרינקלר מזהה קיום חום חריג או עשן באזור, שסתום הזכוכית מתנפץ והספרינקלר מתיז מים לכל הכיוונים כדי לסייע בכיבוי האש ולאפשר לנוכחים בבניין להתפנות החוצה.

 

דרישות הספרינקלרים תקן רשמי

לפי תקן 1596 ותקן 1928 הישראליים, יש להתקין בכל בניין ציבורי או חניון מערכת ספרינקלרים שתעמוד בתנאי לחץ מסוימים ותעבור בדיקה מדי שנה כדי לוודא את תקינות חלקי המערכת. כשבוחרים אנשי מקצוע להתקנת ספרינקלרים חשוב לבחור אנשי מקצוע שפועלים לפי תקן הספרינקלרים ומכירים אותו היטב.

 

יתרונות הספרינקלרים במצבי חירום

  • זמן: בעת שריפה מערכת הספרינקלרים קונה עבור הנוכחים בבניין את המרכיב החיוני ביותר: זמן. תוך שהיא שככת את מוקדי האש היא מאפשרת לאנשים להימלט במהירות החוצה ולחכות לכוחות ההצלה במקום בטוח. השניות האלו עשויות להיות ההבדל בין שריפה שתגרום לאבדות בנפש ולנזקים חמורים לרכוש, ובין שריפה שתכובה במהירות על ידי הספרינקלרים וכוחות ההצלה, וכך ימוזער הנזק שנוצר.
  • אפקטיביות: גם אם ברוב הפעמים פעולת הספרינקלרים קונה לנוכחים במקום זמן ומאפשרת להם לברוח החוצה, לעתים היא אפילו יותר אפקטיבית מזה, ומכבה לגמרי את השריפה שנוצרה בבניין, כך שלא תזדקקו אפילו לפעולת מכבי האש.
  • תקן: מערכת הספרינקלרים עונה לדרישות התקן לספרינקלרים ומעניקה אישור חוקי לפעילות בתחום הבניין.
  • תגובה מיידית: הספרינקלרים פועלים תוך רגע כאשר מזוהה אש בתחום הבניין, וכך הם מצליחים לכבות שריפות שהוצתו כאשר הן עוד לא הספיקו להתפשט לחלקים אחרים של הבניין.
  • חיסכון: במקום להפעיל מערכת ענק שתציף את הבניין במים או בחומר כיבוי ותבזבז כמות גדולה של משאבים בבת אחת, מערכת הספרינקלרים מתוכננת כך שרק מספר ספרינקלרים פועלים בו זמנית. כתוצאה מכך נחסך השימוש בכמות גדולה של חומר כיבוי, וכמו כן לאחר השריפה יהיה צורך בהחלפת שסתומים רק למספר קטן של ספרינקלרים, חיסכון כספי משמעותי.
  • תפקודים אחרים: בנוסף לפעולה הרגילה של הספרינקלרים, מערכת ספרינקלרים שמשולבת עם מערכת כיבוי אש כוללת מבצעת מספר פעולות בו זמנית ומגבירה את יעילות התפקוד וההצלה במקרי חירום: המערכת יכולה לבצע קריאה לכוחות ההצלה באופן אוטומטי, לבצע אימות שריפה, להפעיל אזעקות אש ולפתוח את יציאות החירום ואת תיבות חומרי הכיבוי.

ספרינקלרים ברצפה

 

סוגי ספרינקלרים שונים

לכל בניין יש דרישות משלו, בהתאם לשימוש שנעשה בו. בואו נכיר כמה סוגי ספרינקלרים שונים שניתן להתקין בבניין שלכם:

  • מערכת ספרינקלרים רטובה: המערכת הנפוצה ברוב המקרים. המערכת פועל על בסיס מערכת צינורות מים כשהספרינקלרים חוסמים את המים, וכאשר השסתום מתנפץ בעקבות גילוי חום חריג, המים מותזים החוצה. היתרון של המרכת הזו הוא בכך שהיא פשוטה ובסיסית, ולכן יש בה פחות סיכויים לתקלות.
  • מערכת ספרינקלרים בהצפה פתוחה: מערכת בה נעשה שימוש בבניינים בהם יש צורך בהתזת כמות מים מסיבית בבת אחת, כמו בניינים אירועים. במערכת זו שסתומי הספרינקלרים פתוחים מראש, וכאשר מזוהה שריפה במערכת משתחררת כמות גדולה של מים לתוך הצינורות בבת אחת והם פורצים החוצה בכמות גדולה.
  • מערכת ספרינקלרים עם אימות כפול: מערכת שמתבססת על אימות כפול של חיישנים, שמאפשרת למים או לקצף הכיבוי לזרום החוצה רק לאחר שגם שסתומי הספרינקלרים התנפצו, וגם לאחר שאזעקה האש פועלת בעקבות זיהוי של פרמטרים נוספים. המערכת הזו מתאימה כאשר חשוב למנוע הפעלת שווא של הספרינקלרים – לדוגמה, כאשר יש ציוד יקר בבניין וחשוב לא להרטיב אותו.
  • מערכת ספרינקלרים יבשה שפועלת על בסיס לחץ: מערכת ספרינקלרים בה המים בצינורות מוחזקים עם לחץ כך שכאשר השסתומים מתנפצים ניתן לעכב את זרימת המים החוצה. יעילה כמערכת ספרינקלרים עם אימות כפול או עבור חדרי קירור.

 

מחיר ספרינקלרים 

התקנת מערכת ספרינקלרים תעלה כמה אלפי שקלים, בהתאם למספר פרמטרים: גודל הבניין, החדרים בהם יותקנו ספרינקלרים, סוג הספרינקלרים, מהירות הפעולה הנדרשת מהם ויכולת פיזור החומר שלהם. במידה ואתם נמצאים בבניין גדול, בו יידרש זמן ארוך כדי לפנות את כל הנוכחים, נמליץ להשקיע בהתקנת ספרינקלרים מהירי תגובה כדי להצליח להתגבר על מצב של שריפה ללא אובדן בנפש.

 

שאלות ותשובות על ספרינקלרים

מה עושים אחרי שהופעלו הספרינקלרים והסתיים המקרה?

לאחר מקרה שריפה או לאחר אזעקת שווא בה הופעלו הספרינקלרים, יש לקרוא למפעיל מערכת האש להחלפת הספרינקלרים בהם התנפץ השסתום, כדי שהם יוכלו לפעול שנית.

מאיפה מגיעים המים למערכת הספרינקלרים?

בבניינים בהם לחץ המים מתאים לדרישות תקן 1596, המים מגיעים ממערכת המים הרגילה של הבניין. בבניינים בהם לחץ המים נמוך, יש להתקין חדר משאבות בו יעמדו משאבות מים שידאגו לכך שבכל עת המים יהיו מוכנים לפרוץ בלחץ גבוה מתוך הספרינקלרים, לא משנה באיזו קומה מדובר. אם משאבות לא יספיקו, לעתים נעשה שימוש במאגר מים ייעודי שיוצב במקום גבוה ויספק מים בלחץ מתאים לשימוש הספרינקלרים.

מאיפה מתחילים התקנת ספרינקלרים?

השלב הראשון בדרך למערכת כיבוי אש אופטימלית הוא לקרוא לאיש מקצוע מומחה למערכות אש לפי התקן הישראלי. הוא ימפה את הבניין ואת צרכיו ויגיש לכם הצעת מחיר מתאימה שתכלול התקנת ספרינקלרים ואת כל שאר המערכות הנדרשות בבניין למקרה חירום.

כמה עולה מערכת ספרינקלרים?

התקנת מערכת ספרינקלרים תעלה כמה אלפי שקלים, בהתאם למספר פרמטרים: גודל הבניין, החדרים בהם יותקנו ספרינקלרים, סוג הספרינקלרים, מהירות הפעולה הנדרשת מהם ויכולת פיזור החומר שלהם.

אז מה היה לנו עד עכשיו

דרגו את הכתבה
לקבלת הצעת מחיר להתקנת ספרינקלרים השאירו פרטים בטופס

הביטחון שלכם חשוב לנו

השאירו פרטים וקבלו ייעוץ חינם למערכת אבטחה לבית