חוק התקנת מצלמות אבטחה בגני ילדים – מה החוק אומר ומה אתם צריכים לדעת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
החדשות בשבועות האחרונים החרידו מדינה שלמה וגרמו להורים לפעוטות לחוש נרדפים ולכודים יותר מאי פעם. מצלמות אבטחה בגני ילדים ובפעוטונים חשפו שערוריות בדמות גננות מתעללות שפגעו פיזית ורגשית בילדים בני שנה עד שלוש. הילדים שלנו, הזכים, הקטנטנים, שעוד לא הגיעו לגיל בו הם מסוגלים לדבר על מה שעובר עליהם, אלו שמסתכלים בעיניים גדולות ותמימות על העולם - עלולים להיות חשופים מדי יום לפגיעה גופנית ונפשית, להתנהגות אכזרית ובוטה שנובעת מצד אנשים שקרובים אליהם.
מצלמות אבטחה בגן ילדים

תוכן עניינים

השאירו פרטים כאן וקבלו ייעוץ חינם

המטפלות בפעוטונים, אלו שאמורות להיות השומרות והמגנות על הילדים שלנו, אלו שלכאורה מעניקות להם ילדות מאושרת ומלאה במשחקים, נראות יותר ויותר כמקור לחששות כבדים.

אבל המצב מורכב יותר ממה שנראה. הרי גם בעוד נחשפים מול עינינו מקרה אחר מקרה של התעללות בפעוטות והתנהגות מחפירה כלפי חסרי ישע – הרי רוב הגננות של הילדים בארץ הן נשות מקצוע מלאות אהבה, אחראיות, מקצועיות וישרות, שהמרחק ביניהן לבין הגננות שנעצרו באשמת התעללות רחוק כמו המרחק בין אדם מן השורה לרוצח סדרתי. 

כדי להצליח לעקוב אחרי גנים בהם נמצאות גננות שחשודות בהתעללות, וכדי להרתיע עובדות פעוטונים מניסיונות התנהגות בעייתית, נחקק בשנת 2018 חוק התקנת מצלמות במעונות יום. ממש כעת, באחד בספטמבר 2020, בשבוע הבא, החוק ייכנס לתוקפו וכל גן יצטרך להתקין מצלמות. 

מה מחייב חוק המצלמות בגני ילדים?

החוק מחייב כל פעוטון, מעון יום או גן, שמונה למעלה משבעה ילדים, בהתקנת מצלמות אבטחה ברחבי הגן או לוודא שהמצלמות הקיימות עומדות בתנאי התקן. המצלמות צריכות להיות גלויות לעין וצריכים להיות בגן שלטים שמיידעים את ההורים על כך שמוצבות בגן מצלמות אבטחה. המצלמות בפעוטונים צריכות לפעול כל זמן שיש בגן ילדים. הצילומים צריכים להישמר עד חודש אחורה במקום בטוח (למשל – במערכת אונליין מגובה בסיסמאות) כך שגורמים חיצוניים לא יוכלו לגשת אליהם.

דבר נוסף שחשוב לדעת הוא שבניגוד לדעה הרווחת בקרב רבים, להורים לא תהיה גישה ישירה לצילומים שהמצלמות יקלטו בגן. הצילומים יהיו בידי המשטרה וגורמי טיפול מוסמכים, ובמידה והתנהגות צוות הגן תהיה חשודה, הורי הילדים יוכלו לבקש גישה לצילומים. כך תימנע הדלפה חמורה של תכנים פרטיים של ילדי הגן לידיים לא רצויות.

אילו מעונות יום לא חייבים בהתקנת מצלמות אבטחה בגני ילדים?

 • מעונות עם למטה משבעה ילדים.
 • פעוטונים שנמצאים במקום שמשמש גם למגורים.
 • גנים בהם 70% ומעלה מההורים מתנגדים להתקנת המצלמות.

מה המשמעות של התקנת מצלמות בגנים?

בקרב רבים, צמד המילים "התעללות בגנים" בפני עצמו הוא סיבה מספיקה לנאום חוצב להבות, שעיקרו "אנחנו חייבים להתקין מצלמות בגנים, אחרת הילדים שלנו יימצאו בסכנת חיים". אך לצערנו, המצב לא כל כך פשוט. אמנם התקנת מצלמות היא צעד מבורך בדרך לאכיפת הדין בקרב גננות מתעללות, אך האם זה באמת יעזור במקרים של גננות שהבעייתיות שלהן לא ידועה? האם יש למצלמות השפעה שלילית על ההורים, הצוות או הילדים? 

בואו נסתכל על מספר טיעונים מרכזיים בעד ונגד התקנת מצלמות אבטחה בגני ילדים לשמירה על הפעוטות שלנו:

טיעונים בעד התקנת מצלמות בגנים

 • הרתעה לפני הכל: הידיעה שהיא עלולה להיתפס בזמן מעשה יכולה להרתיע גננת מתעללת מהניסיון לנהוג באלימות פיזית או רגשית.
 • במידה והגננת נאשמת בהתנהגות בעייתית, צילומים עשויים להוות ראייה מכריעה שתוביל לענישה ראויה.
 • מצלמות בקרבת חניון הגן והכניסות והיציאות אליו עשויות לעזור במקרים של גניבת ציוד, מכוניות או פריצה.

טיעונים נגד התקנת מצלמות בפעוטונים

 • פגיעה בפרטיות של הגננות, הורי וילדי הגן. שימו לב: זה אמנם טיעון חשוב, אך מאחר ומדובר בחיוב חוקי שיאפשר רק למשטרה לגשת לצילומים באופן מיידי – הוא פחות תקף.
 • האם אנחנו באמת רוצים להתקין מצלמות להרתעה, ולהשאיר את הילדים שלנו עם מטפלות שלולא היו במקום מצלמות הן היו מבצעות פשעים אלימים? לא עדיף להשקיע משאבים בסינון הגננות הבעייתיות ובמתן תגמול הולם לגננות האדיבות והמקצועיות (לשמחתנו, רוב הגננות אכן כאלו)?
 • המחיר הכספי שהמהלך ידרוש מהמדינה גבוה וכך יבוא על חשבון השקעה מסוג אחר בגני הילדים.

עם כל הטיעונים בעד ונגד, כרגע המצב הוא אחיד: גני הילדים מחויבים מבחינת חוקית בהתקנת מצלמות אבטחה כדי לשמור על הפעוטות מפני אלימות, ואנחנו שמחים על כך שלמרות מגבלותיו – החוק הוא צעד אחד קדימה בתחום והוא עשוי לעזור במזעור תופעת האלימות בגנים.

למה חשוב לשים לב בהתקנת מצלמות אבטחה בגן?

 • האם תרצו להכליל את החניון, הכניסות לגן או כל אזור אחר בטווח המצלמות?
 • שימו לב שעל המצלמות, לפי החוק, להיות גלויות לעין.
 • חשוב לוודא שמתקין המצלמות יעשה זאת לפי כללי החוק כדי שלא תיתקלו בבעיה לאחר מכן.
 • סביר להניח שהגן זכאי למענק כספי לצורך התקנת המצלמות.

מחפשים בעל מקצוע שמכיר את חוק המצלמות בגנים מקרוב? אנשי המקצוע המנוסים והאמינים שלנו ישמחו לעזור לכם במאור פנים ולהפוך את הגן למקום בטוח ונעים, עבורכם, עבור הגננות ובעיקר – עבור הילדים. השאירו פרטים כאן:

שתפו:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

3 תגובות

 1. בית פרטי שיחקו משמש כפעוטון עם חצר המשמשת הן לצרכי הפעוטון והן לצרכי הבית – האם פטור ממצלמות?

  1. היי נורית, לפי החוק כל פעוטון או גן ילדים חייב במצלמות אבטחה. במקרה שלך תוכלי להתקין מצלמות וכמובן להפעילם רק בשעות הרלוונטיות. (בכל מקרה תגובה זה היא אינה המלצה משפטית ואנו ממליצים לך להתייעץ עם עורך דין מוסמך).

 2. היי, החוק נכנס לתוקף ? מזה אומר מבחינת גני הילדים? מי אחראי להתקין את המצלמות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאחורי אתר safety

אתר safety משתף פעולה עם מותגים וחברות בתחום אבטחת הבית על מנת לתת לכם את כל המידע הנחוץ לאבטחת הבית.

כתבות אחרונות

קבלו הצעת מחיר להתקנת מערכת אבטחה ביתית

צריכים עזרה לבחור?

קבלו הצעת מחיר מותאמת אישית לצרכים שלכם

הביטחון שלכם חשוב לנו

השאירו פרטים וקבלו ייעוץ חינם למערכת אבטחה לבית

הביטחון שלכם חשוב לנו ❤

השאירו פרטים וקבלו ייעוץ חינם למצלמות אבטחה לבית

מלאו את השאלון החכם שלנו וקבלו הצעת מחיר מדויקת לצרכים שלכם.

מצלמות אבטחה לעסק? לחץ כאן

צריכים עזרה? לחצו כאן